Gruzie na sněžnicích 


Termín: 8. - 16. 02. 2025

                1. - 09. 03. 2025


Spousta lidi zná Gruzii v letních měsících a my se vydáme tentokrát do Gruzie na sněžnice do oblasti Svanetie. Během našeho putování si užijeme překrásnou zimní krajinu Velkého Kavkazu, ochutnáme skvělou místní kuchyni, pochutnáme si na gruzínském víně, koňaku a místní taxikáři nám naše dobrožství okoření svou jízdu na gruzínských silnicích. V oblasti kde se budeme pohybovat, je možnost využít místní guidy na skialp, heliski a nebo si půjčit lyžařské vybavení a vydat se na sjezdovku si zalyžovat. Možnosti jsou zde opravdu pestré a tak je jen na nás, jak si užijeme zimní krajiny v Gruzii.


Itenerář cesty


1. Den Praha - Tbilisi - Mestia

Přílet a celodenní přejezd do nejkrásnější a nejzajímavější oblasti Gruzie Svanetie do města Mestia, kde se ubytujeme na penzionu. Pro přepravu využijeme buď místní taxi nebo vnitrostátní leteckou dopravu. Volbu dopravy využijeme dle aktuálních sněhových podmínek. Občas díky silné sněhové nadílce, jsou cesty do Mestie špatně průjezdné a tak je v tomto případě lepší využít leteckou dopravu.

2. Den Mazeri 

Ráno po snídani se místním taxíkem přepravíme do vesnice Mazeri, odkud se vydáme malebným údolím pod horu Ushba. Naším cílem při sněžnicové túře bude vyhlídka u vodopádů Shdugra.Stejnou cestou se vydáme zpět  do Mazeri odkud se opět místní dopravou vydáme zpět do Mestia.

3.den k ledovci Shkhara

Výlet na sněžnicích vede údolím řeky Enguri k ledovci Shkhara poblíž legendárního města Usghuli, které je na seznamu UNESCO. Túra není náročná, ale je poměrně dlouhá cca 8 km. Cesta k ledovci i zpět je po stejné trase. Z Mestie využijeme místní taxi na přepravu do Usghuli a zpět. 

4. den Jezera Koruldi 

Z Mestia se vydáme pěšky k jezerům Koruldi, které se nacházejí nad Mestia a nad nimi se tyčí hora Ushba, která s dalšími vrcholkami dělá toto místo kouzelné. Tato túra patři k náročnejším sněžnopicovým túrám, jelikož se zde jedná o převýšení až 1800 m. Stezka je velmi malebná a pro návrat můžeme využít místní taxi.

5. den Zuruldi

Čeká nás lehčí sněžnicová túra. Z ubytování vyrazíme pod lanovku, kterou se nácháme vyvézt k horní stanici lanovky a vydáme se po hřebeni Zuruldi s výhledy na Velký Kavkaz až k vrcholu Mentashi, kde nás čeká čeká panoramatický výhled, který stojí za to. Cesta zpět je opět stejná a tento den si vychutnáme sklenku vína nebo šálek kávy v horské kavárně Zuruldi, která je nejvýše položenou kavárnou v Gruzii a z její terasy je nejlepší výhled na na horu Ushba. Na cestu zpět využijeme opět místní lanovku. 

6. den Lakhiri 

Auty se přepravíme do malebné středověké vesničky Lakhiri, kde budeme mít možnost vidět staré svánské věže posazené na svazích hor a staré svánská sídla této jedinčné vysokohorské komunity. V krajině dominuje dokonalá bílá pyramida hory Tetnuldi. My se vydáme na vyhlídku ke kostelu Lakhiri, kde jsou výhledy nádherné a někdy díky hlubokému sněhu tato cesta bývá dost náročná. 

7. den Lakhushdi

Poslední den nás čeká půldenní výlet na sněznicích z vesničky Lakhushdi, kde vystoupáme na vrchol kopce Tanghilli. Túra vede loukami a dále lesem, naším cílem této túry bude kostel Tanghilli, který se vyznačuje úžasnými freskami  12-13 století. dále se vrátíme zpět na ubytování a večer nás čeká společné posezení.

8.-9. den Tbilisi a odlet

Tento den nás čeká návrat do hlavního města Tbilisi, pro přesun opět využijeme buď místní taxi nebo leteckou vnitrostátní dopravu. V Tbilisi si užijeme místní památky, případně lázně a dále se přesuneme na letiště. Ubytování zvolíme dle času odletu. Cena: 13500,-/ os včetne DPH 

Cena zahrnuje: průvodcovské služby mezinárodního průvodce UIMLA

Cena nezahrnuje: Doprava po Gruzii

                                Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním vybavením 650,- CZK/os/den

                                Stravu

                                Pojištění

                                Letenka cca 8000,-


Povinné vybavení:

  • Sněznice, lavinová výbava, trekové hole
  • Zimní rukavice + druhé (tenčí) náhradní + zimní čepice
  • Dostatečně teplá bunda a kalhoty. Abyste s sebou nevláčeli objemné zimní oblečení, vyplatí se více vrstev, přičemž základem je kvalitní termoprádlo a horní vrstva odolávající větru a vodě, tedy ideálně GoreTEX či jiný podobný materiál.
  • Solidní pohorky s kvalitní podrážkou (pozor staré osvědčené pohorky mají tendenci se jednoho dne naráz zcela rozpadnout!)
  • Návleky na boty proti sněhu
  • Dobré sluneční brýle s UV filtrem (nepodcenit!), opalovací krém s vysokých ochranným faktorem, pomáda na rty
  • Menší batoh na jednodenní túry a výlety
  • Čelovka