Horská turistika po Gruzii

Termín: 05. - 14.9. 2024

Svanetie je jedna z nejkrásnější oblastí v Gruzii, kterou chrání nejvyšší hřebeny Velkého Kavkazu. Po celé Svanetii jsou vidět pozůstatky středověkých vesnic a kamenné obrané věže Koškebi. Územi je obydleno původními obyvateli Svany, kteří si stále zachovávají svoje staré zvyky a mluví vlastní řečí svanštinou. Krásné treky v oblasti Svanetie patří mezi jedny nejkrásnější na světě. Během našeho pobytu  se vydáme pod majestátné vrcholky hor Ushba a Skhara, navštívíme spousta  zajímavých a krásných míst, užijeme si  Gruzínskou kuchyni, popijime víno a koňak. Budeme mít možnost nahlédnout do tradic starých Svanů. Pro přepravu budeme využívat místní dopravu. každý den budeme trávit něco kolem 10 hodin v horách s převýšením kolem 1300 m.


Itenerář cesty

1. Den Odlet

Odlétat budeme z Prahy  do hlavního města Tbilisi. Odlet je možný buď společně a lze se potkat na předem určeném místě v Gruzii. Během svých výprav do Gruzie ze 100% využívám společnost Turkish airlains.

2.Den Přesun do Mestie

Přesun do Mestie je nejnáročnejší z celé výpravy a trvá celý den. Bude nás tedy čekat po příletu 10 hodinová cesta mikrobusem, který nám bude během jízdy zastavovat. Během cesty začneme vstřebávat místní gruzínský kolorit a závěrečná 3 hodinová cesta nám začne odkrývat Velký Kavkaz. Jelikož budeme cestovat pohodlným mikrobusem, bude i dostatek prostoru na spaní.

3. Den Zuruldi 2332 m

První den začneme z lehka. Přes město Mestia se vydáme k lanovce Hatsvali, která nás přiblíží k výchozímu bodu této hřebenové tůry. Od horní stanice lanovky se vydáme po hřebeni přes vrchol Mentashi 2472 m až k vrcholu Zuruldi 2332 m, který bude vrcholem dnešního dne. Z obou vrcholů jsou úžasné výhledy do okolí na Velký Kavkaz. Dále budeme pokračovat sestupem do Ughviri Pass, kde na nás bude čekat místní řidič a přepraví nás zpět na ubytování.

 4. Den Ledovec Ushba 

Z ubytování se přemístíme do malé vesničky Mazeri, která pro nás bude výchozím bodem tohoto dne. Vydáme se údolím podél řeky Dolra, kolem pohraniční stráže až k vodopádům Shdugra. Od vodopádů začneme stoupat až ledovci Ushba 2550 m., kde pro nás cíl dnešního dne končí.  Pro cestu zpět využijeme stejnou cestu. V Mazeri pro nás bude opět připravené auto, které nás bezpečně odveze zpěz na ubytování.

5. Den z Mazeri až do Mestia

Ráno se opět vydáme do vesničky Mazeri odkud nás bude čekat celodenní, nejkrásnější a nejnáročnější trek celého našeho putování po Svanetii. Pozvolna budeme stoupat podél řeky Gulichala až do sedla Guli Pass 2847 m a dále po hřebeni až nad město Mestia. Sestup do Mestia je nejvýživnější část celeho tohoto treku a my sejdeme až do ubytování. 

6. Den Jezera Koruldi

To co jsme si sestoupali předchozí den z vyhlídky nad Mestia dolu, nás dnes čeká nastoupat opět nahoru. Na vyhlídce si dáme malý odpočinek a budeme pokračovat dál, směr k jezerům Koruldi. Cesta od jezer nás čeká stejná a tak si dáme výživný sestup do Mestia znova. 

7. Den Lakhiri

Máme prozkoumanou západní část a okolí Mestia a teď se vydáme prozkoumávat tu východní. Kousek od Mestie leží vesnička Lakhiri a my se zde vydáme ke kostelu Archandělů za krásným výhledem a také za poznáním místních útolen v horách. Do Lakhiri a zpet se přemístíme s naším řidičem.

8. Den z Ushguli k ledovci Shkhara

Vesnička Ushguli je po Mestia druhou nejnavštěvovanéjším místem ve Svanetii a my se sem vydáme s naším řidičem. Přes Ushguli se vydáme údolím podél řeky Enguri až k ledovci Shkhara. Po celou budeme mít před očima největší horu Gruzie  Shkhara 5193 m. Stejnou cestou se vydáme zpět do Usghuli kde si ve vesničce dáme menší svačinu a nebude chybět ani gruzínský čaj nebo kafe. Náš řidič nás opět zaveze až na naše ubytování.

9. Den přesun z Mestia do Tbilisi

Čeká nás přesun do hlavního města Tbilisi. Pro přepravu doTbilisi využijeme místní vnitrostátní leteckou dopravu, která létá až k hlavnímu městu. Dále se s místním řidičem přepravíme na ubytování. Po ubytování bude následovat část prohlídky hlavního města.

10. Den odlet do Prahy

Přesun s místním řidičem na letiště a odlet přes Istanbul do Prahy.


Cena: 16000,-/ os včetne DPH

Cena zahrnuje: průvodcovské služby mezinárodního průvodce UIMLA

Cena nezahrnuje: Doprava po Gruzii

Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním vybavením + polopenze 650,- CZK/os/den

Stravu

Pojištění

Letenka cca 8000,-

Povinné vybavení:

  • Zimní rukavice + druhé (tenčí) náhradní + zimní čepice
  • Dostatečně teplá bunda a kalhoty. Abyste s sebou nevláčeli objemné zimní oblečení, vyplatí se více vrstev, přičemž základem je kvalitní termoprádlo a horní vrstva odolávající větru a vodě, tedy ideálně GoreTEX či jiný podobný materiál.
  • Solidní pohorky s kvalitní podrážkou (pozor staré osvědčené pohorky mají tendenci se jednoho dne naráz zcela rozpadnout!)
  • Dobré sluneční brýle s UV filtrem (nepodcenit!), opalovací krém s vysokých ochranným faktorem, pomáda na rty
  • trekové hůlky.
  • Menší batoh na jednodenní túry a výlety
  • Čelovka