Svanetie a Kazbeg 5054 m


Termín: 24.08.-04.09.2024

Když bůh rozděloval národům zemi, tak tu nejkrásnější část přidělil Gruzínům. Proč bůh zvolil zrovna Gruzíny, se dozvíte při poznávání této krásné země. My se vydáme do nejkrásnějších částí v Gruzii, kde naše všechny smysly budou v pozoru. Během našeho putování, poznáme ty nejkrásnější treky, ochutnáme výborné místní jídlo, víno, čaču, koňak. Gruzíni jsou velmi přátelští a při každé příležitosti je to znát. Kavkaz i podhůří tvoří lesnatá krajina alpského charakteru. Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 750 - 5 047 metrů. V nižších polohách a ve městech bývá za slunečných dnů opravdové léto s teplotami přes 30°C. V horách přes noc teploty klesají na 5 - 10°C a přes den pofukuje svěží větřík. Může nás však překvapit bouřka nebo déšť s citelným ochlazením (v kempu u chaty Betlemi i pod nulu. Při výstupu na Kazbek se dostaneme do vysokohorských podmínek, pro které musí být určeno i naše vybavení.


Itenerář cesty


1. Den Praha - Tbilisi - Mestia

Přílet a celodenní přejezd do nejkrásnější a nejzajímavější oblasti Gruzie Svanetie do města Mestia, kde se ubytujeme na penzionu, kde budeme po celou dobu pobytu.

2. Den Mazeri a ledovec Ushba

Ráno po snídani se místním taxíkem přepravíme do vesnice Mazeri, odkud se vydáme malebným údolím pod horu Ushba k ledovci. Při cestě se zastavíme na vyhlídku k vodopádům. Stejnou cestou se vydáme zpět  do Mazeri odkud se opět místní dopravou vydáme zpět do Mestia.

3.den Průsmyk pod Ushba

Ráno opět využijeme místní dopravu a přepravíme se opět do vesničky Mazeri odkud se vydáme na celodenní přechod průsmykem pod horou Ushba. Tato trasa patří mezi nejkrásnější turistickou trasu ve Svanetii a celé Gruzie. Po celý den nás čekají krásné panoramatické výhledy do okolí. Turistickou trasou se dostaneme do hlavního města Svanetie Mestia

4. den Jezera Koruldi 

Z Mestia se vydáme pěšky k jezerům Koruldi, které se nacházejí nad Mestia a nad nimi se tyčí hora Ushba, která s dalšími vrcholkami dělá toto místo kouzelné

5. den Tbilisi

Čeká nás celodenní přejezd do hlavního města Tbilisi, kde si dáme prohlídku starého města s významnými památkámi.

6. den Kazbegi 

V odpoledních hodinách se místní dopravou přesuneme do města Kazbegi. Během cesty nevynecháme významné turistické památky Ananuri a pomník Gruzinsko-ruského přátelství. V Kazbegi se připravíme na výstup Kazbeg 5054 m

7. den Betlemi Hut

Pro výstup na Kazbek si najmeme místního guieda,na vynášku těžkých batohů koně, kam naložíte veškeré vybavení, stany, spacáky , jídlo apod. Toto vybavení je třeba nabalit do velkého batohu, vaku, pytle apod, který se připevní na koně. 1 kůň unese 60kg a vždy si na něj dáme bagáž 4 osoby. V ranních hodinách se necháme auty převézt ke Gergeti a zahájíme třídenní výstup na horu Kazbek. Přejdeme přes sedlo Arsha a přes ledovec vystoupíme až ke staré sovětské meteostanici - horské chatě Betlemi, kde pod stany přenocujeme do dalšího dne.

8.-9. den Kazbeg 5054 m

V dopoledních hodinách podnikneme v rámci aklimatizace výstup ke kostelíku na vysokém útesu nad chatou Betlemi (asi 4 000 m). Den následující již časně z rána vyrazíme na vrchol hory Kazbek (5045). Předpokládaný návrat na meteostanici je v odpoledních hodinách.

10. den Kazbegi

Během dopoledne sestoupíme od meteostanice do města Kazbegi, kde si společně odpočineme a přenocujeme.

11. den Tbilisi

Společně se přepravíme místní dopravou zpět do Tbilisi

12. den Návrat

Odlet zpět do ČR.


Cena: 16000,-/ os včetne DPH

Cena zahrnuje: průvodcovské služby mezinárodního průvodce UIMLA

Cena nezahrnuje: Doprava po Gruzii

                                Ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním vybavením 650,- CZK/os/den

                                Služby místního Guida pro výstup na Kazbeg

                                Koně pro přepravu batohů na Betlemi hut

                                Stravu

                                Pojištění

                                Letenka cca 8000,-


Povinné vybavení:

 • Spacák, ve kterém se vyspíte i při mínus 5°C
 • Kvalitní stan odolný ve větru
 • Solidní karimatka
 • Zimní rukavice + druhé (tenčí) náhradní + zimní čepice
 • Dostatečně teplá bunda a kalhoty. Abyste s sebou nevláčeli objemné zimní oblečení, vyplatí se více vrstev, přičemž základem je kvalitní termoprádlo a horní vrstva odolávající větru a vodě, tedy ideálně GoreTEX či jiný podobný materiál.
 • Solidní pohorky s kvalitní podrážkou (pozor staré osvědčené pohorky mají tendenci se jednoho dne naráz zcela rozpadnout!)
 • Návleky na boty proti sněhu
 • Dobré sluneční brýle s UV filtrem (nepodcenit!), opalovací krém s vysokých ochranným faktorem, pomáda na rty
 • Mačky seřízené na vaše pohorky a turistický cepín (oboje máme případně k dispozici v naší půjčovně vybavení), případně i trekové hůlky
 • Sedací úvazek, dvě karabiny a helmu (máme případně k dispozici v naší půjčovně vybavení)
 • Batoh, s nímž půjdeme na 3 noci pryč od auta při výstupu na Kazbek.
 • Menší batoh na jednodenní túry a výlety
 • Čelovka